Planuj, realizuj i aktualizuj. Przepis na karierę.

,,Cały świat usuwa się z drogi człowiekowi, który wie dokąd zmierza.”

Wyżej wymieniony cytat jest esencją niniejszego artykułu.

#Historia Jacka

W niniejszym teksie posłużę się historią Jacka. Jacek w liceum odkrył, że dużą satysfakcję sprawia mu technologia, a w szczególności programy komputerowe. Na samym początku nie wiązał z nimi przyszłości jednak mimo to dużą frajdę sprawiało mu pogłębianie wiedzy i zdobywanie nowych umiejętności. Pod koniec szkoły średniej wiedział już, że chce iść na studia związane z programowaniem, a po ich ukończeniu pracować w branży informatycznej. Po przeprowadzce do Warszawy, poznał na uczelni ludzi o podobnych zainteresowaniach. Kilkoro z nich zarabiało już przyzwoite pieniądze, wykonując zlecenia programistyczne dla korporacji, co bardzo mu się spodobało. Na czwartym roku Jacek zatrudnił się w jednej z warszawskich korporacji na stanowisku front-end developera. Pół roku później na imieninach koleżanki z pracy poznał Wojtka, który od kilkunastu miesięcy sprawdzał moduły diagnostyczne bluetooth do samochodów, które jego zdaniem były bardzo dobrej jakości jednak oprogramowanie sterujące pozostawiało bardzo wiele do życzenia. Panowie przypadli sobie do gustu. Jacek długo myślał o biznesie kolegi i wpadł na pomysł napisania własnej aplikacji sterującej. Po 4 tygodniach mieli MVP (ang. minimum viable product, czyli prototyp aplikacji, umożliwiający już jego funkcjonowanie w podstawowym zakresie) i Jacek zwolnił się z korporacji aby założyć własny start-up z nowo poznanym kolegą.

#Planuj, realizuj i aktualizuj

Parafrazując przytoczoną na samym początku artykułu myśl, jeśli nie wiesz dokąd zmierzasz, nie możesz nic zaplanować. Podstawą każdego działania organizującego nasze życie powinno być planowanie. W przypadku kariery nie chodzi o to, aby zaplanować dzień po dniu lub miesiąc po miesiącu, ale o świadome podejmowanie decyzji, które dążą do realizacji nadrzędnego celu. Bohater mojej historii na początku miał pasję, która pod koniec szkoły średniej przeobraziła się w cel zawodowy. Cel, który sobie obierzesz nie musi być w 100% wykrystalizowany, aczkolwiek powinieneś mieć możliwość jego wizualizacji – wyobrażenia sobie, jak będzie wyglądała rzeczywistość po jego osiągnięciu – myślenie obrazami pozytywnie wpływa na wzrost poziomu motywacji. Dobrą praktyką jest też wyznaczanie celów metodą S.M.A.R.T. – jest to metodologia stosowana do wyznaczania i realizowania celów w każdym obszarze życia. Jeśli nie słyszeliście o niej wcześniej, proponuje wyGooglować sobie to hasło i zagłębić się w ten interesujący temat.
Cel, który sobie wyznaczyliśmy powinien podlegać regularnej weryfikacji i – jeśli to konieczne – modyfikacji. Poniżej przedstawię moją autorska teorię cyklu realizacji celu, którą stworzyłem na podstawie serii rozmów z moim serdecznym przyjacielem, a także bardzo skutecznym biznesmenem.

#Konstruktywna krytyka aktualnej sytuacji

Jeżeli skrupulatnie przeanalizujesz swoją obecną sytuację, to możesz wyciągnąć wnioski, na podstawie których będziesz zdolny do sformułowania celu. Posługując się przykładem Jacka możesz zauważyć, że znajomość z nowym kolegą dała mu pretekst do krytyki aktualnej sytuacji w kontekście biznesu Wojtka.

#Wyznaczenie celu, bądź weryfikacja aktualnego

Ten etap jest bardzo ważny i zazwyczaj wiąże się z wyjściem poza strefę komfortu – bardzo często, posiadając właściwe wnioski, nie wyznaczamy ambitnego celu, ponieważ zwyczajnie się boimy. Natomiast Jacek po analizie sytuacji doszedł do wniosku, że rozpoczęcie biznesu będzie ambitnym celem, pomimo trudności i zagrożeń wynikających z niego. Nie zawsze musisz wyznaczać nowe cele. W wielu wypadkach po analizie sytuacji możemy dojść do wniosku, że jesteśmy na właściwej drodze lub musimy zmienić tylko siły i środki.

#Dobór sił i środków

Na tym etapie musisz się zastanowić co i jak wykonać, aby osiągnąć obrany cel. Jeżeli Twoim celem jest zmiana branży bądź awans w pracy, musisz dokładnie wiedzieć, jakie warunki trzeba spełnić, aby cel stał się rzeczywistością. Może będziesz musiał skończyć studia podyplomowe, nauczyć się nowego języka programowania albo zwiększyć poziom znajomości języka obcego. Jeżeli nie jesteś pewien lub nie wiesz – zapytaj szefa, kolegów z pracy, przejrzyj wyniki wyszukiwania lub zadaj pytanie na forum dyskusyjnym. Musisz  dowiedzieć się co i jak robić.

#Ocena dotychczasowych działań

Cały czas oceniaj i weryfikuj podjęte działania w kontekście realizacji obranego celu. Kiedy weryfikować? Jak często? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi ponieważ spektrum jest bardzo szerokie od kilkudniowego kursu copywritingu po kilkuletni kurs nauki języka japońskiego. Jedyną właściwą zasadą jest krytyczne spojrzenie działania w trakcie jego realizacji i po zakończeniu.

#Wnioskowanie / Konstruktywna krytyka

Ostatnim etapem cyklu jest wnioskowanie, które łączy się bezpośrednio z pierwszym etapem. Tak kończy się jeden cykl i płynnie możesz przejść w kolejny. Na tym etapie wiesz, co zrobiłeś dobrze, co źle  i będziesz miał podstawę do formułowania nowego celu bądź jego weryfikacji.
Aplikuj tylko i wyłącznie na stanowiska związane z obszarem zawodowym, w których chcesz się rozwijać, bądź do firmy, która w tym obszarze działa. Jeżeli zamierzasz się dokształcać, zawsze konfrontuj cel nauki z nadrzędnym celem, do którego zmierzasz ze swoją karierą. Szkoda czasu na rzeczy zbędne. Bądź otwarty na nowe kontakty i doświadczenia. Miej świadomość, że rozwój kariery zawodowej to proces ciągły i nigdy się nie kończy. Jedynie kończy się dany etap. Bądź ambitny i wyznaczaj sobie ambitne cele. Miej świadomości tego, dokąd zmierzasz!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *