7 porad na skuteczną komunikację niewerbalną

Komunikacja niewerbalna to wszystkie sygnały wysyłane inaczej, niż za pomocą słów. Czyli wyraz twarzy, postawa, ubiór, gestykulacja itp. Komunikacja niewerbalna jest uzewnętrznieniem aktualnego stanu umysłu. Bardzo często jesteśmy nieświadomi tego, jakie komunikaty przekazujemy naszym rozmówcom i co w konsekwencji myślą oni na nasz temat.
Wyobraź sobie teraz dwudziestopięciolatka latka, który na rozmowę o pracę w banku na stanowisko analitykawchodzi w dresie i sportowych butach. Możemy być pewni, że rekruter straci ochotę na dalszą rozmowę. Sytuacja ta wydaje się dość skrajna i absurdalna, ale mimo tego przejdźmy dalej. Wyobraź sobie tego samego chłopaka, który wchodzi na rozmowę, będąc ubranym w dobrze skrojony garnitur. Wchodzi bardzo niepewnie i wydaje się być zagubiony. Nie wie, co ma zrobić – czy usiąść, czy stać – i nieśmiało mówi: dzień dobry. W trzecim wariancie wchodzi pogodny chłopak, ciepło wita się z rekruterem oraz mówi, że bardzo się cieszy, że został zaproszony na rozmowę.

1 #Nastawienie

Żeby czuć się pewnym na rozmowie o pracę, trzeba dobrze znać firmę. Jak już wcześniej pisałem, komunikacja werbalna wynika bezpośrednio ze stanu umysłu. Zanim przyjdziesz na rozmowę, zrób reaserch na temat przyszłego pracodawcy. Dobry reaserch możemy wykonać w trzech krokach. Krok pierwszy: przejrzyj oficjalną witrynę internetową przedsiębiorstwa i zwróć szczególną uwagę na dane historyczne oraz ofertę. Krok drugi: wyGoogluj firmę i przejrzyj wyniki. Zwróć szczególną uwagę na profile w społecznościowe oraz opinie klientów i pracowników. Będziesz czuł się pewniej. Krok trzeci: napisz kilka zdań podsumowania żebyś w każdej chwili mógł do nich zajrzeć. Jeżeli przejdziesz te trzy kroki będziesz wiedział, że nikt Cię nie zaskoczy a w dodatku, co najważniejsze, będziesz mógł świadomie kreować swój wizerunek, wpisując go w ramy danej organizacji i stanowiska.

2 #Ubiór i wygląd zewnętrzny

Ubiór należy dobrać odpowiednio do stylu danej organizacji i konkretnego stanowiska, na które aplikujesz. Jednocześnie powinien on mówić o Tobie jak najwięcej pozytywnych rzeczy. Często mówi się, że nie należy oceniać książki po okładce, jednak tak naprawdę większość z nas ocenia książkę po okładce. Kontynuując tą myśl, rekruter błyskawicznie nas oceni na początku spotkania. Statystycznie jest to zaledwie 90 sekund, w których w umyśle rekrutera tworzy się obraz Twojej osoby. Taki proces odbywa się głównie na podstawie stereotypów zakorzenionych w naszej kulturze, czyli schematów / matryc, do których zostaniesz dopasowany.
Nie będę w tym artykule dawał rad, jak się ubrać i jak ułożyc włosy, ale mogę dać Tobie jeden prosty sposób, dzięki któremu będziesz mógł zwiększyć swoje szanse na pozytywnie zakończoną rozmowę rekrutacyjną – jednocześnie świadomie kreując swój wizerunek. Zakładam, że zrobiłeś już reaserch na temat przyszłego pracodawcy, wiec wiesz już trochę o firmie. Teraz wyobraź sobie, że jesteś rekruterem. Siedzisz w pokoju przy stole i czekasz aż za 3 minuty wejdzie kandydat. Wyobraź sobie to pomieszczenie. Czy już poczułeś się jak rekruter? To teraz opisz dokładnie osobę, która wejdzie za 3 minuty. Tak właśnie powinieneś wyglądać.

3 #Uśmiech

Bądź pogodny i uśmiechnięty. Nie chodzi mi o sztuczny uśmiech manekina, ale o taki niewymuszony, wynikający z pozytywnego nastawienia. Jeżeli nie masz nastroju na bycie pogodnym, to musisz się zmusić a w zasadzie musisz zmusić do tego swój mózg. Zanim wejdziesz na rozmowę, włącz sobie ulubioną wesołą piosenkę. Jeżeli masz fotografie z wakacji, to obejrzyj je i przenieś się myślami do wspaniałych wspomnień. Dzięki tym technikom wprowadzisz się w pogodny nastrój.

4 #Spokój

Musisz zachować spokój. A w zasadzie nie możesz zakomunikować rekruterowi, że jesteś nerwowym człowiekiem. Ponieważ bardzo szybko może Cię sklasyfikować negatywnie. Spokój i opanowanie pomoże Ci zaskarbić sobie jego sympatię. Jednocześnie nie możesz mylić spokoju z flegmatyzmem i niepewnością.

5 #Gestykulacja

Gesty mogą wzmacniać komunikat werbalny i czynić Twoje wypowiedzi wiarygodnymi lub wręcz odwrotnie. Na temat gestykulacji wydano wiele publikacji naukowych i napisano mnóstwo poradników. Warto je oczywiście czytać, ale dam Ci prostą radę, dzięki której będziesz mógł świadomie gestykulować. Podczas rozmowy z rekruterem – w większości wypadków jest to sytuacja sam na sam – lepiej ograniczyć gestykulację. Nadmierne ruchy rękoma lub przesadne podkreślanie wypowiedzi może dać rozmówcy sygnał, aby sklasyfikować Cię jako osobę nietaktowną  i/lub posiadającą niską kulturę osobistą. Jeżeli nie umiesz opanować gestykulacji, możesz położyć ręce na blacie biurka lub oprzeć się delikatnie o stół przedramionami i spleść dłonie. To bardzo ułatwi kontrolę nad gestami.

6 #Spojrzenie

Staraj się nawiązywać kontakt wzrokowy z rozmówcą przez około 70% czasu. Jeżeli będziesz unikał spojrzeń, zostaniesz źle odebrany – możesz zostać odebrany jako osoba nie mówiąca prawdy lub jako osoba nieśmiała, co nie będzie dla Ciebie korzystne. Natomiast jeżeli będziesz cały czas utrzymywał kontakt wzrokowy, będzie to bardzo nachalne lub wręcz agresywne. Dodatkowo, patrzenie w oczy rozmówcy zawsze tworzy specyficzną więź i pomaga skupić się na rozmowie, ponieważ kątem oka patrzymy na usta i omiatamy wzrokiem całą twarz.

7 #Mindset

Podstawą całej komunikacji jest nastawienie wynikające ze stanu umysłu, które to z kolei opiera się na prawdzie. Oczywiście są osoby, które potrafią kreować swój wizerunek, bazującna kłamstwie lub półprawdach, jednak na dłuższą metę jest to mało komfortowa sytuacja, która zmusza do bycia stale czujnym. Trzeba się bardzo kontrolować żeby prawda nie wyszła na jaw i wizerunek nie legł w gruzach. Lepiej opieraj swój sukces na pracy, czyli zrób reaserch i miej wiedzę na temat firmy, do której aplikujesz. Pisz tylko i wyłącznie prawdę w życiorysie, bo tylko tak będziesz mógł czuć się komfortowo ze sobą. Nie będziesz musiał się kontrolować, bo będziesz świadomy siebie i swoich zachowań.

Podsumowanie

Podstawą efektywnej komunikacji niewerbalnej jest świadomość samego siebie oraz celu, jaki chcemy uzyskać. Musimy doskonale wiedzieć, jak chcemy być odebrani, żeby nadać skuteczny komunikat. Takie podejście zapewni Tobie prawidłowy mindset i przygotuje grunt, który pozwoli na przeprowadzenie merytorycznej rozmowy rekrutacyjnej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *